Kasdieninė sąžinės peržvalga
„Kas vyksta tarp manę ir Dievo? Iš kur ateinu ir kur mano gyvenimas Kristuje auga?”
Pakankamai gerai atsakyti į šiuos klausimus galiu tik tada, kai skiriu laiko neskubiam apmąstymui.
1. Skiriu laiko padėkoti Dievui už gerus dalykus, aplankiusius šiandien mano dieną.
Peržvelgiu daugybę dienos detalių, nesilaikydama(-s) ypatingos sekos. Pavyzdžiui, dėkoju Dievui už giedrą ar lietų, už sutaisytą kėdę, už draugo skambutį, už gerą savijautą visą dieną, už tai, kad vėlai vakare užteko energijos pabaigti darbą. Šiame procese nesunkiai galiu susidurti ir su kai kuriais savo veiksmais ar emocijomis ir troškimais, kuriuos palaikiau, ir už kuriuos negaliu Dievui dėkoti, nes jie buvo užgaulūs ar nuodėmingi.
Dėkoju už Dievo meilę. Ateinu, nurimstu, esu čia su visomis savo mintimis, jausmais…
Kaip gera, Viešpatie, ateiti pas Tave. Tu esi visos kūrinijos pagrindas ir tikslas, Tu visa palaikai. „Tavyje mes gyvename, judame ir esame“.
„Tikrai verta ir teisinga tau dėkoti“. Viską gaunu iš Tavo, Dieve, rankų, todėl kreipiuosi į Tave ir Tau už viską dėkoju: už praėjusią dieną, saulę ir vėją, gėlės žiedą, perskaitytą knygą, išgirstas naujienas, visą savo gyvenimą. Dėkoju Tau, Viešpatie, už Tave patį, už Tavo malonę, ištikimybę ir meilę. Ypatingai šiandien norėčiau padėkoti už…
2. Matyti Dievo akimis
Padėkojęs(-usi) Dievui už visas dienos dovanas kiek tik galiu, maldauju kitos dovanos: matyti aiškiai ir viltingai, kaip augu, tapdamas(-a) vis labiau esamas(-a) Dievui jose ir per jas.
Prašau malonės pažinti save ir tapti laisvu(-a).
Viešpatie, noriu išmokti visa matyti tavo akimis.
Gydyk mano aklumą ir padėk tavo šviesoje pamatyti pasaulį, žmones ir savo gyvenimą.
Viską: ir gera, ir bloga.
Stiprink mane ir duok jėgų išsivaduoti nuo visko, kas trukdo tave mylėti.
3. Žvelgiu į savo gyvenimą
Rūpestingai tiriu, ką mano veiksmai, apsileidimai, mintys, troškimai man sako apie mano santykį su Dievu bei savimi ir kitais Dievuje.
Apaštalas Paulius ragino: „Visa ištirkite ir, kas gera, palaikykite!” (1 Tes 5,21), todėl maldingai nusiteikęs (-usi) iš eilės žvelgiu į prabėgusias valandas: dienos susitikimus, įvykius, pokalbius, savo paties žodžius, darbus, apsisprendimus. Atkreipiu dėmesį į savo sielos nusiteikimą.
Kokias šios dienos mintis, jausmus prisimenu?
Kokie troškimai, baimė, rūpesčiai ir norai mane lydėjo, nedavė ramybės?
Kaip man sekėsi kitus išklausyti?
Ką nuveikiau šią dieną ir ką apleidau?
Ar jaučiu Šv. Dvasios veikimą, tai yra ar sustiprėjo mano tikėjimas, viltis ir meilė?
O gal mane veikė piktoji dvasia sėdama nepasitikėjimą, nusivylimą, egoizmą?
Kartais dramatiškai išsiskiria vienas įvykis. Pavyzdžiui, smarkiai nesusivaldžiau; labai apsidžiaugiau kažkokia naujiena; priešinausi nedarydama(-s) sprendimo, kurį mane prašė priimti; užtrukau gerokai per daug laiko, vykdydama(-s) nesudėtingą užduotį.
Kantriai klausiu savęs, ką mano veiksmai ar nuostatos reiškė. Ar jie įkūnijo Dievo meilę, ar baimę ir nepasitikėjimą?
Ar jie rodo, kad esu kažkam per daug atsidavusi(-ęs), perdėtai įsipareigojusi (-ęs)? Jei taip – kodėl?
Ar jie gali reikšti, jog nepriimu savo gyvenimo ar situacijos, kurioje esu?
Gal pastebiu, kad dar lieka kažkas, kas neduoda ramybės: neišspręstas ginčas, piktas žodis, praleista proga, parodytas grubumas ar neatidumas, neatsakingas poelgis, nesusipratimas. Visa tai kelia nerimą ir reikalauja susitaikyti: su Dievu, kitais žmonėmis, savimi pačiu(-ia).
Gal kai kas mano gyvenime nuolat kartojasi: elgesys, posakis, vertinimas. Ar visi jie buvo geri ir juos toliau reikia palaikyti, o gal netinkami ir ateityje turėčiau jų visomis jėgomis vengti?Dar kitais kartais mano gyvenimo „klimatas“ tampa aiškus taip, kaip yra aiškūs praėjusios dienos orai. Pavyzdžiui: pastebiu, kad labai išaugo nepasitenkinimas savo darbu; bandau nusikratyti senos nuoskaudos dėl savo sutuoktinio poelgio; gilėja į mane nukreipto Dievo mylinčio žvilgsnio patyrimas; visą dieną prašydama(-s) Dievo kažko, ko labai noriu, jaučiau pasitikėjimą. Vėl kantriai klausiu, ką šis „klimatas“ kalba apie Dievą ir mane.
Pavyzdžiui, visą dieną jaučiau nerimą ir susirūpinimą; kiekvieną kartą, pamačiusi(-ęs) tam tikrą asmenį tikėjausi, reikalavau jos ar jo dėmesio; dirbau sklandžiai ir noriai; praplyšdavau pykčiu dėl mažų dalykų. Kantriai klausiu savęs, ką šis besikartojantis modelis kalba apie mano tikėjimą bei pasitikėjimą Dievu ir mano meilę Jam.
Ką Dievas norėjo pasakyti per visus tuos įvykius?
Ką jie man reiškia, kokią pamoką duoda?
Visa atiduodu į gerojo Dievo rankas ir prašau jo Dvasios, kuri viena tegali išmokyti mane tinkamai melstis ir gyventi (plg. Rom 8,26).
4. Dėkoju ir prašau sutaikymo dovanos
Tada tai, ką supratau, atsinešu į maldą, kreipdamasi(-s) į Dievą ir išsakydama(-s) visa, ką jaučiu esant reikalinga Jam pasakyti.
Leidžiu Dievui nustebinti mane įžvalga ir paguosti tikėjimu bei viltimi.
Atnešu Dievui šiuo metu jaučiamas didesnes savo reikmes: seną apmaudą, kurio, atrodo, nepajėgiu paleisti; įsišaknijusį įprotį, kurio stipriai trokštu atsikratyti; neatidumą Kūrėjui, per dieną nedėkojant ir nešlovinant Jo. Maldauju, kad Dievas mane mokytų ir kad padėtų priimti Jo pamokas.
Viešpatie, dėkoju, kad buvai su manimi, dėkoju už viską, ką šiandien manyje nuveikei.
Viešpatie, prašau Tavęs atleidimo ir sutaikymo malonės.
Pažadink manyje gailestį ir išmokyk būti dėkinga(-u) už tavo sutaikančią meilę.
5. Apsisprendžiu eiti į priekį
Galiausiai aš apsisprendžiu savo širdyje išsaugoti gilų dėkingumą ir imtis konkrečių žingsnių, kad pakeisčiau mąstymą ir nuostatas, kurios supriešina mane su mano Kūrėju. Apsisprendžiu pakeisti savo požiūrį, nepasiduoti baimei ar kitaip augti tam tikru būdu.
Paaukoju šį didesnį savo gyvenimo pokytį Viešpačiui, mano Kūrėjui. Ryžtuosi priimti visus kitus pokyčius ir poslinkius, kurie įvyks mano gyvenime ir asmenyje, jei Dievas panorės duoti didesnę dovaną nei prašau.
Ką norėčiau atlikti ir ko iš manęs laukia Dievas?
Dėl ko norėčiau prašyti jėgų ir išminties?
Ar turiu viltį ir pasitikėjimą? Ar trokštu dar uoliau sekti savo Mokytoją?
Kas ateinančiomis dienomis turėtų manyje augti ir plėstis?
Dievas yra mano gyvenimo Valdovas, Jis yra mano Valdovas – tai yra mano pasitikėjimo pagrindas, o ne aš pats(-i).
Dieve, Tu atverti naują mano gyvenimo lapą, galiu vėl gyventi pasitikėdamas(-a) Tavimi.
Viešpatie, išmokyk priimti viską iš tavo rankų ir padaryk, kad „mano maistas būtų vykdyti tavo valią“.
Viską, ką prisiminiau ir pamačiau noriu įjungti į Tavo paties išmokytą maldą: „Tėve mūsų…“
Ignacas Lojola šį tyrimą laikė, ko gero, pačia svarbiausia dvasine pratyba. Savo patirties skatinamas ją atlikdavo kasdien ir ragino taip daryti visus savo draugus.
Tekstas pagal
Joseph Tetlow knygą „Rinktis Kristų pasaulyje.“ Versta iš „Hearts on Fire: Praying with Jesuits”, ed. Michael Harter SJ, The Institute of Jesuit Sources, St.Louis 1993, vertė s. Ligita Ryliškytė
Sąžinės tyrimo principai
Viršelio nuotrauka: Wee Sen Goh, „Yellow” skulptorius Nathan Sawaya
https://www.flickr.com/photos/weesen/8563751779